Rynek dnia następnego dziś06:17€/MWh
NL150,4▼ −25,7 %DE-LU148,6▼ −29,9 %AT222,5▼ −5,6 %BE152,5▼ −22,2 %FR156,3▼ −3,1 %PL228,6▲ +44,8 %CZ202,0▼ −3,7 %HU263,2▲ +4,3 %SI228,6▼ −3,0 %CH223,4▼ −7,0 %IT-NORD234,7▼ −9,1 %DK1148,0▼ −25,4 %DK2149,5▼ −28,6 %NO2138,5▼ −18,1 %SE363,3▼ −15,3 %SE4134,4▼ −5,2 %ES155,6▲ +5,9 %PT155,6▲ +5,9 %GB183,8▼ −11,5 %
MetodologiaO nas i kontakt
Ceny dla gospodarstw domowych · wszystkie kraje UE

Ceny prądu w Europie

W I półroczu 2026 r. najniższa cena prądu dla gospodarstw domowych w UE – Węgry (0,114 €/kWh z podatkami i opłatami), najwyższa – Irlandia (0,387 €/kWh).

Średnia UE wyniosła 0,283 €/kWh.

Polska: 0,300 €/kWh – 21. miejsce na 27 krajów UE, od najtańszego do najdroższego.

Cena za kWh z podatkami

Średnia cena dla gospodarstw domowych zużywających 2500–4999 kWh rocznie.

Turcja: 0,066 €/kWhSzwecja: 0,306 €/kWhHiszpania: 0,251 €/kWhSłowacja: 0,199 €/kWhSłowenia: 0,212 €/kWhSerbia: 0,120 €/kWhRumunia: 0,284 €/kWhPortugalia: 0,237 €/kWhPolska: 0,300 €/kWhNorwegia: 0,199 €/kWhHolandia: 0,244 €/kWhCzarnogóra: 0,104 €/kWhMołdawia: 0,187 €/kWhMalta: 0,127 €/kWhMacedonia Północna: 0,117 €/kWhLuksemburg: 0,202 €/kWhLitwa: 0,216 €/kWhLiechtenstein: 0,299 €/kWhŁotwa: 0,242 €/kWhWłochy: 0,314 €/kWhIrlandia: 0,387 €/kWhIslandia: 0,208 €/kWhWęgry: 0,114 €/kWhGrecja: 0,240 €/kWhNiemcy: 0,362 €/kWhGruzja: 0,073 €/kWhFrancja: 0,249 €/kWhFinlandia: 0,269 €/kWhEstonia: 0,212 €/kWhDania: 0,238 €/kWhCzechy: 0,288 €/kWhCypr: 0,269 €/kWhChorwacja: 0,182 €/kWhBułgaria: 0,134 €/kWhBośnia i Hercegowina: 0,100 €/kWhBelgia: 0,358 €/kWhAustria: 0,326 €/kWhAlbania: 0,119 €/kWh731252012282430202422243139211124367252721242918133633
0,1140,387 €/kWh

Wszystkie kraje

KrajZ podatkami
Średnia UE0,283
Węgry0,114
Malta0,127
Bułgaria0,134
Chorwacja0,182
Słowacja0,199
Luksemburg0,202
Estonia0,212
Słowenia0,212
Litwa0,216
Portugalia0,237
Dania0,238
Grecja0,240
Łotwa0,242
Holandia0,244
Francja0,249
Hiszpania0,251
Cypr0,269
Finlandia0,269
Rumunia0,284
Czechy0,288
Polska0,300
Szwecja0,306
Włochy0,314
Austria0,326
Belgia0,358
Niemcy0,362
Irlandia0,387
poza UE
Turcja0,066
Gruzja0,073
Kosowo0,087
Bośnia i Hercegowina0,100
Czarnogóra0,104
Macedonia Północna0,117
Albania0,119
Serbia0,120
Mołdawia0,187
Norwegia0,199
Islandia0,208
Liechtenstein0,299

€/kWh · I półrocze 2026

Wszystkie kraje: Podatki, PPS

Średnia cena kWh płacona przez gospodarstwa domowe, od najtańszego kraju do najdroższego.

KrajZ podatkamiBez VATBez podatkówHurt, 12 mies.PodatkiPPSrok do roku2021–2026
Węgry0,1140,0900,0900,13321 %0,1470+10 %
Malta0,1270,1210,119–6 %0,1375+1 %
Bułgaria0,1340,1120,1120,12317 %0,2104+3 %
Chorwacja0,1820,1610,1470,12819 %0,2455+12 %
Słowacja0,1990,1670,1390,12630 %0,2466+5 %
Luksemburg0,2020,1870,1870,1137 %0,1547−24 %
Estonia0,2120,1730,1510,07729 %0,2306−8 %
Słowenia0,2120,1740,1630,14523 %0,2414+17 %
Litwa0,2160,1790,1790,09617 %0,2681+3 %
Portugalia0,2370,2050,1580,08233 %0,2820−1 %
Dania0,2380,1900,1890,11120 %0,1844−32 %
Grecja0,2400,2270,1970,10918 %0,2900+4 %
Łotwa0,2420,2000,1990,09418 %0,3046−1 %
Holandia0,2440,2020,2680,11210 %0,2080+2 %
Francja0,2490,2090,1730,08831 %0,2334−7 %
Hiszpania0,2510,2150,1780,08229 %0,2797−4 %
Cypr0,2690,2490,195–27 %0,2988−8 %
Finlandia0,2690,2150,1920,05429 %0,2274+18 %
Rumunia0,2840,2340,2160,13024 %0,4689+48 %
Czechy0,2880,2380,2340,11919 %0,3434−9 %
Polska0,3000,2440,1590,12147 %0,4112+17 %
Szwecja0,3060,2450,2120,06531 %0,2460+15 %
Włochy0,3140,2850,2360,14625 %0,3277−5 %
Austria0,3260,2720,2480,12624 %0,2861+12 %
Belgia0,3580,3380,2780,11122 %0,3160+0 %
Niemcy0,3620,3040,2390,11334 %0,3243−6 %
Irlandia0,3870,3550,3510,1439 %0,3281+20 %
poza UE
Turcja0,0660,0600,059–11 %0,1345+6 %
Gruzja0,0730,0620,062–15 %–−3 %
Kosowo0,0870,0800,078–10 %–+13 %
Bośnia i Hercegowina0,1000,0850,084–16 %0,1775+7 %
Czarnogóra0,1040,0860,095–9 %0,1786+7 %
Macedonia Północna0,1170,0990,099–15 %0,2242+2 %
Albania0,1190,0990,099–17 %0,1815+3 %
Serbia0,1200,1000,0870,11428 %0,1911+9 %
Mołdawia0,1870,1870,187–0 %–−13 %
Norwegia0,1990,1640,2060,0923 %0,1499+0 %
Islandia0,2080,1680,164–21 %0,1261+3 %
Liechtenstein0,2990,2760,260–13 %–−1 %

Z czego składa się cena 1 kWh?

Średnia cena dla gospodarstw domowych w 2025 r. w podziale na energię i obsługę, koszty sieci, podatki i opłaty oraz VAT.

Energia i obsługa
Koszty sieci
Podatki i opłaty
VAT
Turcja0,058
Gruzja0,073
Kosowo0,082
Bośnia i Hercegowina0,095
Czarnogóra0,099*
Węgry0,108
Macedonia Północna0,115
Serbia0,116
Albania0,118
Malta0,128
Bułgaria0,133
Chorwacja0,163
Słowacja0,187
Norwegia0,195*
Słowenia0,198
Litwa0,203
Mołdawia0,205
Islandia0,206
Finlandia0,227
Estonia0,230
Grecja0,234
Rumunia0,239
Portugalia0,241
Łotwa0,245
Holandia0,247*
Francja0,262
Polska0,263
Hiszpania0,264
Luksemburg0,266*
Szwecja0,269
Średnia UE0,289
Cypr0,292
Liechtenstein0,306
Austria0,309
Włochy0,313
Czechy0,324
Irlandia0,338*
Dania0,341
Belgia0,354
Niemcy0,385

* Wartości ujemne: ulgi podatkowe przewyższają podatki przy tym poziomie zużycia.

Dlaczego ceny tak się różnią

Cena hurtowa jest podobna w dużej części Europy, bo rynki są ze sobą połączone. To, ile płacą gospodarstwa domowe, zależy przede wszystkim od tego, co się do niej dolicza: opłat sieciowych, podatków i opłat, VAT oraz kosztów i marży sprzedawcy. Niektóre kraje regulują też ceny dla odbiorców końcowych albo zamroziły je po kryzysie energetycznym 2022 r.

Dlatego najtańszy i najdroższy kraj UE mogą się różnić kilkukrotnie, nawet gdy ich ceny hurtowe są zbliżone.

Ceny a siła nabywcza

Kolumna PPS przelicza cenę na standard siły nabywczej – umowną walutę, która niweluje różnice w poziomie cen między krajami. Kilowatogodzina, która w euro wygląda na tanią, może być droga w stosunku do dochodów – i odwrotnie.

FAQ

Których gospodarstw domowych dotyczą te ceny?
Gospodarstw o rocznym zużyciu 2500–4999 kWh, czyli najczęstszej grupy. To średnie półroczne, w których opłaty stałe rozłożono na zużyte kilowatogodziny.
Czym różnią się od cen na dziś na tej stronie?
Ceny na dziś to hurtowe ceny rynku dnia następnego, kwadrans po kwadransie. Ta strona pokazuje, ile gospodarstwa domowe faktycznie płaciły średnio – z opłatami sieciowymi, podatkami i VAT – według oficjalnej statystyki UE.
Dlaczego moja cena jest inna?
Twoja cena zależy od umowy, operatora sieci i zużycia. Te dane to średnie krajowe dla wszystkich umów.

Oficjalna statystyka UE publikowana dwa razy w roku. Źródła i licencje są wymienione na stronie źródeł. Źródła · Metodologia

Jutro

Ceny na jutro: od ok. 13:00