Day-ahead i dag22:17€/MWh
NL150,4▼ −25,7 %DE-LU148,6▼ −29,9 %AT222,5▼ −5,6 %BE152,5▼ −22,2 %FR156,3▼ −3,1 %PL228,6▲ +44,8 %CZ202,0▼ −3,7 %HU263,2▲ +4,3 %SI228,6▼ −3,0 %CH223,4▼ −7,0 %IT-NORD234,7▼ −9,1 %DK1148,0▼ −25,4 %DK2149,5▼ −28,6 %NO2138,5▼ −18,1 %SE363,3▼ −15,3 %SE4134,4▼ −5,2 %ES155,6▲ +5,9 %PT147,0▼ −24,8 %GB207,6▲ +0,6 %
MetodeOm oss og kontakt
Priser for husholdninger · alle EU-land og Norge

Strømpriser i Europa

I første halvår 2026 var strøm til husholdninger i EU billigst i Ungarn (0,114 €/kWh inkl. alle avgifter) og dyrest i Irland (0,387 €/kWh).

EU-snittet var 0,283 €/kWh.

Norge: 0,199 €/kWh i snitt for hele landet. Norge er ikke med i EU-rangeringen.

Pris per kWh inkl. avgifter

Gjennomsnittspris for husholdninger med et forbruk på 2 500–4 999 kWh i året.

Tyrkia: 0,066 €/kWhSverige: 0,306 €/kWhSpania: 0,251 €/kWhSlovakia: 0,199 €/kWhSlovenia: 0,212 €/kWhSerbia: 0,120 €/kWhRomania: 0,284 €/kWhPortugal: 0,237 €/kWhPolen: 0,300 €/kWhNorge: 0,199 €/kWhNederland: 0,244 €/kWhMontenegro: 0,104 €/kWhMoldova: 0,187 €/kWhMalta: 0,127 €/kWhNord-Makedonia: 0,117 €/kWhLuxemburg: 0,202 €/kWhLitauen: 0,216 €/kWhLiechtenstein: 0,299 €/kWhLatvia: 0,242 €/kWhItalia: 0,314 €/kWhIrland: 0,387 €/kWhIsland: 0,208 €/kWhUngarn: 0,114 €/kWhHellas: 0,240 €/kWhTyskland: 0,362 €/kWhGeorgia: 0,073 €/kWhFrankrike: 0,249 €/kWhFinland: 0,269 €/kWhEstland: 0,212 €/kWhDanmark: 0,238 €/kWhTsjekkia: 0,288 €/kWhKypros: 0,269 €/kWhKroatia: 0,182 €/kWhBulgaria: 0,134 €/kWhBosnia-Hercegovina: 0,100 €/kWhBelgia: 0,358 €/kWhØsterrike: 0,326 €/kWhAlbania: 0,119 €/kWh731252012282430202422243139211124367252721242918133633
0,1140,387 €/kWh

Alle land

LandInkl. avgifter
EU-snitt0,283
Ungarn0,114
Malta0,127
Bulgaria0,134
Kroatia0,182
Slovakia0,199
Luxemburg0,202
Estland0,212
Slovenia0,212
Litauen0,216
Portugal0,237
Danmark0,238
Hellas0,240
Latvia0,242
Nederland0,244
Frankrike0,249
Spania0,251
Kypros0,269
Finland0,269
Romania0,284
Tsjekkia0,288
Polen0,300
Sverige0,306
Italia0,314
Østerrike0,326
Belgia0,358
Tyskland0,362
Irland0,387
utenfor EU
Tyrkia0,066
Georgia0,073
Kosovo0,087
Bosnia-Hercegovina0,100
Montenegro0,104
Nord-Makedonia0,117
Albania0,119
Serbia0,120
Moldova0,187
Norge0,199
Island0,208
Liechtenstein0,299

€/kWh · første halvår 2026

Alle land: Avgifter, KKS

Gjennomsnittlig pris per kWh for husholdninger, fra billigst til dyrest.

LandInkl. avgifterUten momsUten avgifterEngros, 12 mnd.AvgifterKKSmot året før2021–2026
Ungarn0,1140,0900,0900,13321 %0,1470+10 %
Malta0,1270,1210,119–6 %0,1375+1 %
Bulgaria0,1340,1120,1120,12317 %0,2104+3 %
Kroatia0,1820,1610,1470,12819 %0,2455+12 %
Slovakia0,1990,1670,1390,12630 %0,2466+5 %
Luxemburg0,2020,1870,1870,1137 %0,1547−24 %
Estland0,2120,1730,1510,07729 %0,2306−8 %
Slovenia0,2120,1740,1630,14523 %0,2414+17 %
Litauen0,2160,1790,1790,09617 %0,2681+3 %
Portugal0,2370,2050,1580,08233 %0,2820−1 %
Danmark0,2380,1900,1890,11120 %0,1844−32 %
Hellas0,2400,2270,1970,10918 %0,2900+4 %
Latvia0,2420,2000,1990,09418 %0,3046−1 %
Nederland0,2440,2020,2680,11210 %0,2080+2 %
Frankrike0,2490,2090,1730,08831 %0,2334−7 %
Spania0,2510,2150,1780,08229 %0,2797−4 %
Kypros0,2690,2490,195–27 %0,2988−8 %
Finland0,2690,2150,1920,05429 %0,2274+18 %
Romania0,2840,2340,2160,13024 %0,4689+48 %
Tsjekkia0,2880,2380,2340,11919 %0,3434−9 %
Polen0,3000,2440,1590,12147 %0,4112+17 %
Sverige0,3060,2450,2120,06531 %0,2460+15 %
Italia0,3140,2850,2360,14625 %0,3277−5 %
Østerrike0,3260,2720,2480,12624 %0,2861+12 %
Belgia0,3580,3380,2780,11122 %0,3160+0 %
Tyskland0,3620,3040,2390,11334 %0,3243−6 %
Irland0,3870,3550,3510,1439 %0,3281+20 %
utenfor EU
Tyrkia0,0660,0600,059–11 %0,1345+6 %
Georgia0,0730,0620,062–15 %–−3 %
Kosovo0,0870,0800,078–10 %–+13 %
Bosnia-Hercegovina0,1000,0850,084–16 %0,1775+7 %
Montenegro0,1040,0860,095–9 %0,1786+7 %
Nord-Makedonia0,1170,0990,099–15 %0,2242+2 %
Albania0,1190,0990,099–17 %0,1815+3 %
Serbia0,1200,1000,0870,11428 %0,1911+9 %
Moldova0,1870,1870,187–0 %–−13 %
Norge0,1990,1640,2060,0923 %0,1499+0 %
Island0,2080,1680,164–21 %0,1261+3 %
Liechtenstein0,2990,2760,260–13 %–−1 %

Hva består en kWh av?

Gjennomsnittspris for husholdninger i 2025, fordelt på energi og levering, nettkostnader, avgifter og moms.

Energi og levering
Nettkostnader
Avgifter
Moms
Tyrkia0,058
Georgia0,073
Kosovo0,082
Bosnia-Hercegovina0,095
Montenegro0,099*
Ungarn0,108
Nord-Makedonia0,115
Serbia0,116
Albania0,118
Malta0,128
Bulgaria0,133
Kroatia0,163
Slovakia0,187
Norge0,195*
Slovenia0,198
Litauen0,203
Moldova0,205
Island0,206
Finland0,227
Estland0,230
Hellas0,234
Romania0,239
Portugal0,241
Latvia0,245
Nederland0,247*
Frankrike0,262
Polen0,263
Spania0,264
Luxemburg0,266*
Sverige0,269
EU-snitt0,289
Kypros0,292
Liechtenstein0,306
Østerrike0,309
Italia0,313
Tsjekkia0,324
Irland0,338*
Danmark0,341
Belgia0,354
Tyskland0,385

* Negative verdier: skattefradrag er større enn avgiftene ved dette forbruket.

Hvorfor prisene er så forskjellige

Engrosprisen er nokså lik i store deler av Europa fordi markedene er koblet sammen. Det husholdningene betaler, avhenger mest av det som kommer i tillegg: nettleie, avgifter, moms og kraftleverandørens kostnader og påslag. Noen land regulerer også sluttprisen eller har satt tak på den etter energikrisen i 2022.

Derfor kan det billigste og det dyreste EU-landet ligge flere ganger fra hverandre, selv når engrosprisene er nesten like. For Norge er tallene et landsgjennomsnitt, og strømstøtte og Norgespris påvirker hva husholdningene faktisk betaler.

Priser og kjøpekraft

Kolonnen KKS regner prisen om til kjøpekraftstandard, en regnevaluta som fjerner forskjeller i prisnivå mellom landene. En kWh som ser billig ut i euro, kan være dyr sett opp mot inntektene – og omvendt.

FAQ

Hvilke husholdninger gjelder prisene for?
Husholdninger med et årsforbruk på 2 500–4 999 kWh, den vanligste gruppen. Det er halvårssnitt der faste ledd er fordelt på de brukte kilowattimene.
Hva er forskjellen fra dagens priser på siden?
Dagens priser er spotpriser i day-ahead-markedet, kvarter for kvarter. Denne siden viser hva husholdningene i snitt faktisk betalte, med nettleie, avgifter og moms, ifølge den offisielle europeiske statistikken.
Hvorfor er min egen pris annerledes?
Prisen din avhenger av avtale, nettselskap, prisområde og forbruk. Tallene er landsgjennomsnitt for alle avtaler.

Offisiell europeisk statistikk, publisert to ganger i året. Kilder og lisenser står på kildesiden. Kilder · Metode

I morgen

Morgendagens priser: fra ca. kl. 13