Day-ahead i dag06:17€/MWh
NL150,4▼ −25,7 %DE-LU148,6▼ −29,9 %AT222,5▼ −5,6 %BE152,5▼ −22,2 %FR156,3▼ −3,1 %PL228,6▲ +44,8 %CZ202,0▼ −3,7 %HU263,2▲ +4,3 %SI228,6▼ −3,0 %CH223,4▼ −7,0 %IT-NORD234,7▼ −9,1 %DK1148,0▼ −25,4 %DK2149,5▼ −28,6 %NO2138,5▼ −18,1 %SE363,3▼ −15,3 %SE4134,4▼ −5,2 %ES155,6▲ +5,9 %PT155,6▲ +5,9 %GB183,8▼ −11,5 %
MetodOm oss & kontakt
Hushållspriser · alla EU-länder

Elpriser i Europa

Under första halvåret 2026 var el för hushåll i EU billigast i Ungern (0,114 €/kWh inklusive alla skatter och avgifter) och dyrast i Irland (0,387 €/kWh).

EU-snittet var 0,283 €/kWh.

Sverige: 0,306 €/kWh – plats 22 av 27 i EU, från billigast till dyrast.

Pris per kWh inkl. skatter

Genomsnittligt pris för hushåll som förbrukar 2 500–4 999 kWh per år.

Turkiet: 0,066 €/kWhSverige: 0,306 €/kWhSpanien: 0,251 €/kWhSlovakien: 0,199 €/kWhSlovenien: 0,212 €/kWhSerbien: 0,120 €/kWhRumänien: 0,284 €/kWhPortugal: 0,237 €/kWhPolen: 0,300 €/kWhNorge: 0,199 €/kWhNederländerna: 0,244 €/kWhMontenegro: 0,104 €/kWhMoldavien: 0,187 €/kWhMalta: 0,127 €/kWhNordmakedonien: 0,117 €/kWhLuxemburg: 0,202 €/kWhLitauen: 0,216 €/kWhLiechtenstein: 0,299 €/kWhLettland: 0,242 €/kWhItalien: 0,314 €/kWhIrland: 0,387 €/kWhIsland: 0,208 €/kWhUngern: 0,114 €/kWhGrekland: 0,240 €/kWhTyskland: 0,362 €/kWhGeorgien: 0,073 €/kWhFrankrike: 0,249 €/kWhFinland: 0,269 €/kWhEstland: 0,212 €/kWhDanmark: 0,238 €/kWhTjeckien: 0,288 €/kWhCypern: 0,269 €/kWhKroatien: 0,182 €/kWhBulgarien: 0,134 €/kWhBosnien och Hercegovina: 0,100 €/kWhBelgien: 0,358 €/kWhÖsterrike: 0,326 €/kWhAlbanien: 0,119 €/kWh731252012282430202422243139211124367252721242918133633
0,1140,387 €/kWh

Alla länder

LandInkl. skatter
EU-snitt0,283
Ungern0,114
Malta0,127
Bulgarien0,134
Kroatien0,182
Slovakien0,199
Luxemburg0,202
Estland0,212
Slovenien0,212
Litauen0,216
Portugal0,237
Danmark0,238
Grekland0,240
Lettland0,242
Nederländerna0,244
Frankrike0,249
Spanien0,251
Cypern0,269
Finland0,269
Rumänien0,284
Tjeckien0,288
Polen0,300
Sverige0,306
Italien0,314
Österrike0,326
Belgien0,358
Tyskland0,362
Irland0,387
utanför EU
Turkiet0,066
Georgien0,073
Kosovo0,087
Bosnien och Hercegovina0,100
Montenegro0,104
Nordmakedonien0,117
Albanien0,119
Serbien0,120
Moldavien0,187
Norge0,199
Island0,208
Liechtenstein0,299

€/kWh · första halvåret 2026

Alla länder: Skatter, KKS

Genomsnittligt pris per kWh för hushåll, från billigast till dyrast.

LandInkl. skatterExkl. momsExkl. skatterGrossist, 12 mån.SkatterKKSmot året innan2021–2026
Ungern0,1140,0900,0900,13321 %0,1470+10 %
Malta0,1270,1210,119–6 %0,1375+1 %
Bulgarien0,1340,1120,1120,12317 %0,2104+3 %
Kroatien0,1820,1610,1470,12819 %0,2455+12 %
Slovakien0,1990,1670,1390,12630 %0,2466+5 %
Luxemburg0,2020,1870,1870,1137 %0,1547−24 %
Estland0,2120,1730,1510,07729 %0,2306−8 %
Slovenien0,2120,1740,1630,14523 %0,2414+17 %
Litauen0,2160,1790,1790,09617 %0,2681+3 %
Portugal0,2370,2050,1580,08233 %0,2820−1 %
Danmark0,2380,1900,1890,11120 %0,1844−32 %
Grekland0,2400,2270,1970,10918 %0,2900+4 %
Lettland0,2420,2000,1990,09418 %0,3046−1 %
Nederländerna0,2440,2020,2680,11210 %0,2080+2 %
Frankrike0,2490,2090,1730,08831 %0,2334−7 %
Spanien0,2510,2150,1780,08229 %0,2797−4 %
Cypern0,2690,2490,195–27 %0,2988−8 %
Finland0,2690,2150,1920,05429 %0,2274+18 %
Rumänien0,2840,2340,2160,13024 %0,4689+48 %
Tjeckien0,2880,2380,2340,11919 %0,3434−9 %
Polen0,3000,2440,1590,12147 %0,4112+17 %
Sverige0,3060,2450,2120,06531 %0,2460+15 %
Italien0,3140,2850,2360,14625 %0,3277−5 %
Österrike0,3260,2720,2480,12624 %0,2861+12 %
Belgien0,3580,3380,2780,11122 %0,3160+0 %
Tyskland0,3620,3040,2390,11334 %0,3243−6 %
Irland0,3870,3550,3510,1439 %0,3281+20 %
utanför EU
Turkiet0,0660,0600,059–11 %0,1345+6 %
Georgien0,0730,0620,062–15 %–−3 %
Kosovo0,0870,0800,078–10 %–+13 %
Bosnien och Hercegovina0,1000,0850,084–16 %0,1775+7 %
Montenegro0,1040,0860,095–9 %0,1786+7 %
Nordmakedonien0,1170,0990,099–15 %0,2242+2 %
Albanien0,1190,0990,099–17 %0,1815+3 %
Serbien0,1200,1000,0870,11428 %0,1911+9 %
Moldavien0,1870,1870,187–0 %–−13 %
Norge0,1990,1640,2060,0923 %0,1499+0 %
Island0,2080,1680,164–21 %0,1261+3 %
Liechtenstein0,2990,2760,260–13 %–−1 %

Vad består en kWh av?

Genomsnittligt hushållspris 2025, uppdelat på energi och handel, nätkostnader, skatter och avgifter samt moms.

Energi och handel
Nätkostnader
Skatter och avgifter
Moms
Turkiet0,058
Georgien0,073
Kosovo0,082
Bosnien och Hercegovina0,095
Montenegro0,099*
Ungern0,108
Nordmakedonien0,115
Serbien0,116
Albanien0,118
Malta0,128
Bulgarien0,133
Kroatien0,163
Slovakien0,187
Norge0,195*
Slovenien0,198
Litauen0,203
Moldavien0,205
Island0,206
Finland0,227
Estland0,230
Grekland0,234
Rumänien0,239
Portugal0,241
Lettland0,245
Nederländerna0,247*
Frankrike0,262
Polen0,263
Spanien0,264
Luxemburg0,266*
Sverige0,269
EU-snitt0,289
Cypern0,292
Liechtenstein0,306
Österrike0,309
Italien0,313
Tjeckien0,324
Irland0,338*
Danmark0,341
Belgien0,354
Tyskland0,385

* Negativa värden: skattereduktioner överstiger skatterna vid den här förbrukningen.

Därför skiljer sig priserna så mycket

Grossistpriset är likartat i stora delar av Europa eftersom marknaderna är kopplade. Det hushållen betalar skiljer sig främst genom det som läggs ovanpå: nätavgifter, skatter och avgifter, moms samt elhandlarens kostnader och marginal. Vissa länder reglerar dessutom konsumentpriset eller har satt tak för det sedan energikrisen 2022.

Därför kan det billigaste och det dyraste EU-landet skilja sig flera gånger om, även när grossistpriserna ligger nära varandra.

Priser och köpkraft

Kolumnen KKS räknar om priset till köpkraftsstandard, en konstgjord valuta som tar bort skillnader i prisnivå mellan länderna. En kWh som ser billig ut i euro kan vara dyr i förhållande till inkomsterna – och tvärtom.

FAQ

Vilka hushåll gäller priserna för?
Hushåll med en årsförbrukning på 2 500–4 999 kWh, den vanligaste gruppen. Det är halvårsgenomsnitt där fasta avgifter har fördelats på de förbrukade kilowattimmarna.
Hur hänger de ihop med dagens priser på sidan?
Dagens priser är spotpriser på day-ahead-marknaden, kvart för kvart. Den här sidan visar vad hushållen i genomsnitt faktiskt betalade, med nätkostnader, skatter och moms, enligt den officiella EU-statistiken.
Varför är mitt eget pris annorlunda?
Ditt pris beror på avtal, nätbolag och förbrukning. Siffrorna är nationella genomsnitt för alla avtal.

Officiell EU-statistik som publiceras två gånger per år. Källor och licenser finns på källsidan. Källor · Metod

I morgon

Morgondagens priser: från ca 13.00