Day-ahead i dag02.17€/MWh
NL150,4▼ −25,7 %DE-LU148,6▼ −29,9 %AT222,5▼ −5,6 %BE152,5▼ −22,2 %FR156,3▼ −3,1 %PL228,6▲ +44,8 %CZ202,0▼ −3,7 %HU263,2▲ +4,3 %SI228,6▼ −3,0 %CH223,4▼ −7,0 %IT-NORD234,7▼ −9,1 %DK1148,0▼ −25,4 %DK2149,5▼ −28,6 %NO2138,5▼ −18,1 %SE363,3▼ −15,3 %SE4134,4▼ −5,2 %ES155,6▲ +5,9 %PT155,6▲ +5,9 %GB183,8▼ −11,5 %
MetodeOm os & kontakt
Priser for husholdninger · alle EU-lande

Elpriser i Europa

I 1. halvår 2026 var strøm til husholdninger i EU billigst i Ungarn (0,114 €/kWh inkl. alle afgifter) og dyrest i Irland (0,387 €/kWh).

EU-gennemsnittet var 0,283 €/kWh.

Danmark: 0,238 €/kWh – nummer 11 af 27 i EU, fra billigst til dyrest. Elafgiften blev sat ned til EU's minimum i 2026, hvilket trækker prisen ned.

Pris pr. kWh inkl. afgifter

Gennemsnitspris for husholdninger med et forbrug på 2.500–4.999 kWh om året.

Tyrkiet: 0,066 €/kWhSverige: 0,306 €/kWhSpanien: 0,251 €/kWhSlovakiet: 0,199 €/kWhSlovenien: 0,212 €/kWhSerbien: 0,120 €/kWhRumænien: 0,284 €/kWhPortugal: 0,237 €/kWhPolen: 0,300 €/kWhNorge: 0,199 €/kWhNederlandene: 0,244 €/kWhMontenegro: 0,104 €/kWhMoldova: 0,187 €/kWhMalta: 0,127 €/kWhNordmakedonien: 0,117 €/kWhLuxembourg: 0,202 €/kWhLitauen: 0,216 €/kWhLiechtenstein: 0,299 €/kWhLetland: 0,242 €/kWhItalien: 0,314 €/kWhIrland: 0,387 €/kWhIsland: 0,208 €/kWhUngarn: 0,114 €/kWhGrækenland: 0,240 €/kWhTyskland: 0,362 €/kWhGeorgien: 0,073 €/kWhFrankrig: 0,249 €/kWhFinland: 0,269 €/kWhEstland: 0,212 €/kWhDanmark: 0,238 €/kWhTjekkiet: 0,288 €/kWhCypern: 0,269 €/kWhKroatien: 0,182 €/kWhBulgarien: 0,134 €/kWhBosnien-Hercegovina: 0,100 €/kWhBelgien: 0,358 €/kWhØstrig: 0,326 €/kWhAlbanien: 0,119 €/kWh731252012282430202422243139211124367252721242918133633
0,1140,387 €/kWh

Alle lande

LandInkl. afgifter
EU-gennemsnit0,283
Ungarn0,114
Malta0,127
Bulgarien0,134
Kroatien0,182
Slovakiet0,199
Luxembourg0,202
Estland0,212
Slovenien0,212
Litauen0,216
Portugal0,237
Danmark0,238
Grækenland0,240
Letland0,242
Nederlandene0,244
Frankrig0,249
Spanien0,251
Cypern0,269
Finland0,269
Rumænien0,284
Tjekkiet0,288
Polen0,300
Sverige0,306
Italien0,314
Østrig0,326
Belgien0,358
Tyskland0,362
Irland0,387
uden for EU
Tyrkiet0,066
Georgien0,073
Kosovo0,087
Bosnien-Hercegovina0,100
Montenegro0,104
Nordmakedonien0,117
Albanien0,119
Serbien0,120
Moldova0,187
Norge0,199
Island0,208
Liechtenstein0,299

€/kWh · 1. halvår 2026

Alle lande: Afgifter, KKS

Gennemsnitlig pris pr. kWh for husholdninger, fra billigst til dyrest.

LandInkl. afgifterUden momsUden afgifterEngros, 12 mdr.AfgifterKKSift. året før2021–2026
Ungarn0,1140,0900,0900,13321 %0,1470+10 %
Malta0,1270,1210,119–6 %0,1375+1 %
Bulgarien0,1340,1120,1120,12317 %0,2104+3 %
Kroatien0,1820,1610,1470,12819 %0,2455+12 %
Slovakiet0,1990,1670,1390,12630 %0,2466+5 %
Luxembourg0,2020,1870,1870,1137 %0,1547−24 %
Estland0,2120,1730,1510,07729 %0,2306−8 %
Slovenien0,2120,1740,1630,14523 %0,2414+17 %
Litauen0,2160,1790,1790,09617 %0,2681+3 %
Portugal0,2370,2050,1580,08233 %0,2820−1 %
Danmark0,2380,1900,1890,11120 %0,1844−32 %
Grækenland0,2400,2270,1970,10918 %0,2900+4 %
Letland0,2420,2000,1990,09418 %0,3046−1 %
Nederlandene0,2440,2020,2680,11210 %0,2080+2 %
Frankrig0,2490,2090,1730,08831 %0,2334−7 %
Spanien0,2510,2150,1780,08229 %0,2797−4 %
Cypern0,2690,2490,195–27 %0,2988−8 %
Finland0,2690,2150,1920,05429 %0,2274+18 %
Rumænien0,2840,2340,2160,13024 %0,4689+48 %
Tjekkiet0,2880,2380,2340,11919 %0,3434−9 %
Polen0,3000,2440,1590,12147 %0,4112+17 %
Sverige0,3060,2450,2120,06531 %0,2460+15 %
Italien0,3140,2850,2360,14625 %0,3277−5 %
Østrig0,3260,2720,2480,12624 %0,2861+12 %
Belgien0,3580,3380,2780,11122 %0,3160+0 %
Tyskland0,3620,3040,2390,11334 %0,3243−6 %
Irland0,3870,3550,3510,1439 %0,3281+20 %
uden for EU
Tyrkiet0,0660,0600,059–11 %0,1345+6 %
Georgien0,0730,0620,062–15 %–−3 %
Kosovo0,0870,0800,078–10 %–+13 %
Bosnien-Hercegovina0,1000,0850,084–16 %0,1775+7 %
Montenegro0,1040,0860,095–9 %0,1786+7 %
Nordmakedonien0,1170,0990,099–15 %0,2242+2 %
Albanien0,1190,0990,099–17 %0,1815+3 %
Serbien0,1200,1000,0870,11428 %0,1911+9 %
Moldova0,1870,1870,187–0 %–−13 %
Norge0,1990,1640,2060,0923 %0,1499+0 %
Island0,2080,1680,164–21 %0,1261+3 %
Liechtenstein0,2990,2760,260–13 %–−1 %

Hvad består en kWh af?

Gennemsnitspris for husholdninger i 2025, fordelt på energi og levering, netomkostninger, afgifter og moms.

Energi og levering
Netomkostninger
Afgifter
Moms
Tyrkiet0,058
Georgien0,073
Kosovo0,082
Bosnien-Hercegovina0,095
Montenegro0,099*
Ungarn0,108
Nordmakedonien0,115
Serbien0,116
Albanien0,118
Malta0,128
Bulgarien0,133
Kroatien0,163
Slovakiet0,187
Norge0,195*
Slovenien0,198
Litauen0,203
Moldova0,205
Island0,206
Finland0,227
Estland0,230
Grækenland0,234
Rumænien0,239
Portugal0,241
Letland0,245
Nederlandene0,247*
Frankrig0,262
Polen0,263
Spanien0,264
Luxembourg0,266*
Sverige0,269
EU-gennemsnit0,289
Cypern0,292
Liechtenstein0,306
Østrig0,309
Italien0,313
Tjekkiet0,324
Irland0,338*
Danmark0,341
Belgien0,354
Tyskland0,385

* Negative værdier: skattefradrag er større end afgifterne ved dette forbrug.

Hvorfor priserne er så forskellige

Engrosprisen er nogenlunde ens i store dele af Europa, fordi markederne er koblet sammen. Det, husholdningerne betaler, afhænger især af det, der lægges oven i: nettariffer, afgifter, moms og elselskabets omkostninger og avance. Nogle lande regulerer desuden forbrugerprisen eller har loftet den siden energikrisen i 2022.

Derfor kan der være flere gange så stor forskel på det billigste og det dyreste EU-land, selv når engrospriserne ligger tæt.

Priser og købekraft

Kolonnen KKS omregner prisen til købekraftstandarder, en beregningsvaluta, der fjerner forskelle i prisniveau mellem landene. En kWh, der ser billig ud i euro, kan være dyr i forhold til indkomsterne – og omvendt.

FAQ

Hvilke husholdninger gælder priserne for?
Husholdninger med et årsforbrug på 2.500–4.999 kWh, den mest almindelige gruppe. Det er halvårsgennemsnit, hvor faste gebyrer er fordelt på de forbrugte kWh.
Hvad er forskellen til de aktuelle priser på siden?
De aktuelle priser er spotpriser på day-ahead-markedet, kvarter for kvarter. Denne side viser, hvad husholdningerne i gennemsnit faktisk betalte inklusive nettariffer, afgifter og moms, ifølge den officielle EU-statistik.
Hvorfor er min egen pris anderledes?
Din pris afhænger af din aftale, dit netselskab og dit forbrug. Tallene er landsgennemsnit på tværs af alle aftaler.

Officiel EU-statistik, offentliggjort to gange om året. Kilder og licenser står på kildesiden. Kilder · Metode

I morgen

Morgendagens priser: fra ca. kl. 13